Ukliďme Břeclav

25.08.2018

Každý rok, vždy na konci března pořádáme akci, na které pomůžeme našemu okolí od odpadků, abychom se mohli těšit z krásy v našem okolí a netrápit se pohledem na sáčky, pneumatiky, PET láhve, kelímky a jiný odpad. Uklízíme vždy v okolí Kančí obory.

Milí dobrovolníci!

Letos koncem března 2019 se opět podařilo uspořádat akci Ukliďme Břeclav! I když je to Sisyfovská práce, tak má smysl. Uklízení našeho okolního životního prostředí v době, kdy je používání plastových a hliníkových obalů na svém vrcholu, je velmi důležité pro to, co bude v budoucnu. Bez dobrovolníků na všech úrovních by se ale tato akce nepodařila. Ať už to jsou samotní sběrači odpadu, nebo lidé na správných místech ve firmách či státních podnicích.

Každoročně uklízíme stále větší území. Před sedmi lety nám stačilo na naplnění kontejneru ujít s nadsázkou sto metrů. Dnes je to už 75 hektarů území mezi východní a západní částí města Břeclavi. To je důkaz, že odpadu je méně a že to smysl má. I když jde o lokalitu s exponovaným pohybem turistů, pořádáním různých akcí, pobytem lidí bez domova či blízké složiště nepotřebných věcí špatně vychovaných spoluobčanů, tak se nám daří jednou za rok odvést kus dobré práce a stav udržovat či zlepšovat.

Letos se zúčastnilo podle prezenčních listin přes 220 lidí. Jak stojí v letáku, tak jsou to například skauti či členové různých kroužků. Za zmínku ale stojí i velká skupina seniorů či rodičů s dětmi. Kontejnery, rukavicemi a pytli přispěla firma AVE, do které patří dík panu Tiboru Bukovi. Do Lesů ČR děkujeme panu Davidu Janotovi a jeho kolegům, kteří dodali traktor, repelenty a další potřebné vybavení. Obrovský dík putuje pak panu Lubomíru Janotovy z Penzionu Myslivna Lednice, který již potřetí podal všem dobrovolníkům štědré občerstvení. Děkujeme i Duhovce - středisku volného času Břeclav, která poskytuje od začátku konání akce zázemí na turistické základně Kančí obora. Všichni výše zmínění se nezištně spojili, aby udělali něco pro místo, kde žijí a kde se chtějí cítit dobře.

Jako spřátelené akce bych chtěl uvést každoroční uklízení Staré Břeclavi, které probíhá vždy v pátek před akcí Ukliďme Břeclav. Akci pořádá ZŠ Břeclav J. Noháče s Povodím Moravy. V neděli (den po Ukliďme Břeclav!) pak probíhal úklid Lesní mateřské školky Veverka, kde se sešlo přes 20 rodin a uklízeli okolí svého působení v Charvátské Nové Vsi. Další spřátelenou akcí letos bylo v sobotu odpoledne uklízení zámecké zahrady za Penzionem Rotunda, kde také proběhla veřejná diskuze o dalším vývoji širokého okolí.

Dobrovolníci se nám přímo, nebo telefonicky ozvali s různými podněty jak akci rozšířit a kde všude působit. Jsme moc rádi za tento zájem a jsme si vědomi, co všechno by bylo možné dělat. Pokusíme se akci rozšířit dle organizačních možností. Budeme rádi, pokud nám s tím pomůžete. Nemusíte čekat a můžete se sami stát těmi, kdo něco uspořádají. I my, členové Ardea Břeclav - Základní článek Hnutí Brontosaurus, totiž děláme vše dobrovolně ve svém volném čase a zvládáme jen to, co na co nám zbude čas.

Ukliďme Břeclav! není jedinou úklidovou akcí, která v průběhu roku v Břeclavi probíhá. Přidejte se tedy i k ostatním.

Fotky z letošního i předchozích ročníků naleznete zde: 2019 , 2018 , 2017 , 20162013 .

"Nebuďte ohleduplní k bezohledným!"

Ardea Břeclav, ardea.breclav@brontosaurus.cz, +420 739 370 492
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!